Topic outline

 • Internet bezprzewodowy - informacje

  Na terenie kampusu PWSTE w Jarosławiu jest dostępna bezprzewodowa sieci WiFi. Umożliwia ona bezpieczny i kontrolowany dostęp do Internetu dla uprawnionych osób poprzez technologię bezprzewodowej łączności radiowej. System składa się z układu kontrolerów sieci bezprzewodowej oraz punktów dostępowych.

  Szczegóły techniczne rozwiązania:

  System pracuje w wersji rozwiązania korporacyjnego (standard IEEE 802.1X) w połączeniu z protokołem EAP (Extensible Authentication Protocol). Dostęp do sieci jest kontrolowany w oparciu o istniejący centralny serwer autoryzujący dostęp do usług sieciowych (typu AAA - authentication, authorization, accounting). Podłączenie do sieci bezprzewodowej jest dostępne tylko dla użytkowników, którzy posiadają aktywne konto na serwerze usług katalogowych LDAP. Ponieważ katalog LDAP jest synchronizowany z serwisem webowym Wirtualna Uczelnia, to posiadanie takowego konta w Wirtualnej Uczelni jest warunkiem wystarczającym do korzystania z sieci WiFi.

  Zastosowane punkty dostępowe umożliwią dostęp do Internetu z przepustowościami do 54 Mb/s (standardy IEEE 802.11abg) poprzez kanały szyfrowane (WPA2) z urządzeń przenośnych takich jak notebooki, PDA, palmtopy, telefony GSM typu smartfony itp. Możliwe jest korzystanie z popularnych usług sieciowych t.j.: poczta elektroniczna, grupy dyskusyjne, przeglądanie stron WWW, zdalna administracja (SSH i Telnet), komunikatory, telefonia internetowa. Przy konfigurowaniu parametrów dostępu 802.1X (tzw enterprise lub infrastructure) podaje się jako login/password nazwę użytkownika i hasło używane w Wirtualnej Uczelni. Zmiana hasła dostępu do sieci WiFi odbywa się także za pośrednictwem serwisu webowego Wirtualna Uczelnia.

  Sieć WiFi obejmuje główny kampus PWSTE przy ulicy Czarnieckiego oraz kampus przy ulicy Pruchnickiej. Blisko 100 punktów dostępowych WiFi zainstalowanych w wybranych lokalizacjach pozwala na dostęp do sieci praktycznie w każdym z budynków. Dodatkowo kilka punktów dostępowych umieszczonych na zewnątrz budynków umożliwia dostęp do Internetu w takich miejscach jak: dziedzińce i place, w tym główny plac przed Rektoratem oraz dziedziniec na terenie kampusu przy ul. Pruchnickiej, parkingi, tereny zielone i boiska sportowe przed DS Victoria.

  Warunki wstępne połączenia WiFi do sieci PWSTE

  Przed rozpoczęciem korzystania z sieci WiFi PWSTE należy upewnić się czy posiadamy aktywne konto w serwisie Wirtualna Uczelnia. Jeżeli w zasięgu notebooka jest widoczna jest sieć PWSTE, to powinno się ją wybrać i postępować dalej zgodnie z instrukcjami. Podłączenie do sieci jest możliwe tylko w oparciu o bezpieczną metodę szyfrowania typu WPA2/AES.

  System jest zarządzany przez Dział Informatyki, którego siedziba mieści się na parterze w budynku A na terenie kampusu przy ul. Pruchnickiej.

 • Połączenie z siecią WiFi

  Ustawienia Wi-Fi:
  SSID: PWSTE
  Typ: WPA-Enterprise
  Rodzaj Autoryzacji: EAP-PEAP-MSchapv2
  Adres IP: Przyznany przez DHCP
  Nazwa użytkownika i hasło identyczne z używanym w serwisie "Wirtualna Uczelnia"